Среднощна схватка
Маскирани сенки, изгубена надежда, викове за правда –
после светлина и облекчение:
не врагове, а стари приятели,
върнали се от сенките.
Преди някой от пътешествениците да е мигнал, те вече се видяха заобиколени от три високи фигури, плътно загърнати в дълги плащове, с маски на лицата. В ръцете им мътно проблясваха дълги метални остриета.
– Хайде сега, всички по ред, и без глупости – обади се един от нападателите. – Пари, скъпоценности, части – всичко, каквото имате, хвърляйте го в тая торба. И пак повтарям – без глупости! Ако някой иска да се прави на герой, нека размисли още веднъж, че след това ще бъде късно. Ние с героите не се церемоним много-много.
– Ох, ти пак се разплямпа, братле – прекъсна го един друг разбойник, грубо издърпа торбата от ръцете му и кресна: – Без повече приказки! И по-бързо, докато не съм се ядосал! Раз, два, три.
Той направи крачка към Дядо Таралежко и ловко измъкна от пояса му неголяма торбичка, в която подрънкваха монети. – Видя ли как се правят тия работи? – обърна се той към първия, после грабна от рамото на дядото торбата, в която лежеше разглобеният Чарко и я раздруса преценяващо. – Тук вътре май има нещо важно, а, дядка? Ти какво се разтрепери такъв?
– Момчета, вземете ни каквото искате, само тая торба не пипайте! – обади се Дядо Таралежко умолително. – Никаква работа няма да ви свърши тя, вътре има само… само …
– Само какво? Стари боклуци, нали? – обади се третият разбойник, който досега не беше проронил дума. Той се приближи с куцукане към групата, взе торбата от ръцете на другаря си и я преметна през рамо. – Всички така казват. Хайде, по-бързо. Претърсете останалите и да изчезваме. Нощта едва започва, чака ни още много работа.
Не беше изминала и минута, а от разбойниците вече нямаше и следа, дочуваше се само потропването на ботушите им някъде от съседната улица. Нашите пътешественици стояха безмълвни, напълно съкрушени от това поредно нещастие. Този път наистина всичко изглеждаше безвъзвратно изгубено.
Размисли върху сцената
⸻ ❦ ⸻
– ❦ –
Каква сцена само! Още от първите реплики усещаме онова тревожно напрежение, което често съпътства преминаването през тъмни, непознати територии. Нашите герои са на ръба на отчаянието, ограбени и измамени, изгубили не само последните си средства, но и надеждата. А после – какъв обрат! Престъпниците се оказват не други, а стари приятели. Една почти оперетна развръзка, но тя носи със себе си не само облекчение, а и горчив привкус.
Пантата, старата чайка-разбойник, и братята-орли се връщат на сцената, но вече не са същите. Маските и заплахите в началото ни напомнят, че дори приятелството не е непоклатимо – в света на Призрачната гора всичко се променя. Тази сцена задава важна тема в третата книга: какво е останало от предишните връзки, когато всичко около нас се е сринало? Кого можем да познаем под маската – и кой вече сам се е превърнал в маска?
Тук се крие и тънко политическо намигване – фразата „колко души само направихме свободни“ неслучайно пародира мрачни исторически реалии (Arbeit macht frei). В Призрачната пустиня илюзиите за свобода често прикриват дълбоки зависимости.
Но надеждата е жива. Познанството, макар и смачкано от времето, оцелява. И в най-мрачните усои, старите гласове могат да ни върнат към себе си – стига да успеем да ги доловим през шума.