В корема
на кита
Убежище насред кости. А навън бушува буря.
Кораб ли е, чудовище ли?
Правилото е просто:
влез, бъди добре дошъл докато
трае бурята, а после си върви.
Ането разтърси глава, сякаш за да се увери, че не сънува. Бяха попаднали в нещо, което на пръв поглед напомняше вътрешността на кораб – поне такова впечатление оставяха огромните ребра, издигащи се направо от земята и покрити отвън с някаква груба материя.
Колко голяма бе цялата конструкция не можеше да се каже, защото очертанията ѝ се губеха далеч в тъмното. Във всеки случай беше ясно, че това е нещо огромно.
– Вече не вярвах, че ще успеем да се измъкнем живи – процеди Ането с усилие. – Направо съм като пребита… Извинете, къде се намираме? – обърна се тя към пазача, който беше закачил наметалото си до вратата и сега мълчаливо ги разглеждаше.
Оказа се, че това е стар, дебел язовец. Той беше облечен в нещо като туника или грубо расо, направено от едно-единствено голямо парче плат, преметнато през раменете и пристегнато през кръста с изплетен от въжета колан. Огромните му сиви мустаци току подскачаха нагоре-надолу сякаш той непрекъснато предъвкваше нещо. Впрочем, с това се изчерпваха всички движения, които можеха да се забележат по лицето му. Инак то беше напълно неподвижно. Ането, която напразно се опитваше да разчете нещо зад непроницаемата муцуна, започваше да се чувства леко неудобно.
– Надявам се, че не ви притесняваме – добави тя, опитвайки се да бъде любезна. – Тук изглежда достатъчно широко за да се поберат още трима… още три деца.
– Имате късмет, че навън е такава буря – отвърна язовецът намусено. – Инак нямаше да влезете така лесно. При нас място за нови жители няма. Всичко е разпределено до последното местенце, пък и отвън току дебнат разни… Но както и да е. Можете да останете докато бурята се успокои. А след това ще трябва да си вървите. Така е при нас, в Корема на кита.
– В Корема на кита? – Ането беше толкова удивена, че дори не успя да се подразни от грубия тон. – Ама това тук наистина ли е кит? Истински, огромен?
– Е, ние така му викаме – отвърна язовецът, вече малко по-меко. – Никой не знае какво чудовище е оставило костите си тук, нито пък откъде е дошло. Във всеки случай то отдавна вече е мъртво, от него е останал само огромния скелет и вкаменената кожа. И както виждате, в него може чудесно да се живее. Ние поне не се оплакваме. Места като нашето са много малко тук в гората. Затова и всички лентяи се натискат да намерят местенце за живуркане тук. Но ще имат да вземат!
Размисли върху сцената
⸻ ❦ ⸻
– ❦ –
Няма чудовища, няма магия, няма преследване – само подслон. Именно това прави сцената толкова силна. След жестоката загуба на Фидо, Ането и спътниците ѝ най-сетне могат да рухнат в премала – а Гората, този път, не ги изплюва обратно. Тя ги поглъща.
Коремът на кита не е просто име. Това е явен поклон към Йона, Пинокио, дори и Междузвездни войни. Във всички тях коремът е мястото, където героите не действат, а се променят. Това е пауза – не в сюжета, а в самите герои. Тялото на Ането е изтощено почти до смърт. Страхът на Петър изригва. Раничката масажира не само крайници, а и духове. А после: правилата на приюта.
Защото тук има правила. Пести водата. Споделяй храната. Не се заседявай прекалено. Помагай с каквото можеш. Мястото, което можеше да бъде уютно скривалище, се оказва напомняне: оцеляването тук е колективно усилие. Няма лукс в безопасността – има отговорност.
Бай Гюро и кума Алиса не са магически водачи. Те са стопани с уморени навици и деликатна доброта. Отварят вратите си само когато вилнеят бури. И именно това ги прави толкова ценни: те предлагат убежище сред разрухата.
Тук Гората не изпитва с помощта на гатанки и преследвания. Тя проверява друго – можеш ли да спреш, да благодариш, да се подчиниш на нечий друг ритъм за малко. Да си починеш – без да забравиш, че отвън светът все още е разрушен.