Рицарски дуел
Един тромав железен рицар
се подиграва на мечтателя.
Смях, болка, срам... но се надига глас:
„Обичаме те.“ И магията на съмнението
се разчупва.
Рицарят на екраните представляваше нещо като грубо сглобена желязна рамка на колела, някакъв странен тип самоходно устройство, което се движеше с ужасно скърцане и тракане, залитайки насам-натам като пиян човек, защото колелата му май бяха не съвсем еднакви по големина.
Върху рамката се виждаше нещо като четириъгълна кула, направена от ламарина, а най-горната част на странното съоръжение се състоеше от няколко телевизионни екрана, закрепени по страните на кулата. Как точно функционираше това техническо чудо си остана завинаги тайна, но във всеки случай телевизорите работеха перфектно и по тях ясно се различаваше самата сцена заедно с рицаря на екраните, самодоволно клатещ се насам-натам.
– Аплодисменти за рицаря на екраните! – напомни Голиат и тоя път приятелите наистина започнаха да ръкопляскат плахо, с усилие надвивайки недоумението си.
– А сега нека чуем самия герой! – продължи Голиат и откъм високоговорителите се зачу друг, механичен глас:
– О, славни и никога по достойнство възхвалени рицарю Дон Кикот де Ла Манджа! Аз съм Рицарят на екраните и моите нечувани подвизи може би са запечатали името ми в паметта ти. Идвам да те предизвикам на двубой и да изпитам силата на твоите мишци, за да те накарам да се съгласиш и признаеш, че моята дама – не е важно коя е тя – е несравнимо по-красива от твоята Дулсинея дел Тобосо. Ако признаеш веднага тази истина, ще си спасиш живота, а на мене ще спестиш труда да ти го отнема; ако ли пък се биеш и бъдеш победен, аз искам само едно удовлетворение – като сложиш оръжие и престанеш да търсиш приключения, да се огледаш в моите екрани, за да разпознаеш истинския си образ. Готов ли си за дуел, славни рицарю?
Размисли върху сцената
⸻ ❦ ⸻
– ❦ –
Има сцени, в които душата на историята прокарва филизи през пукнатините на пародията. Тази е точно такава.
Чарко – сглобен наново с много усилия от Дядо Таралежко – вече не е същият. Той се завръща към живота с убеждението, че е някой друг: Дон Кикот де ла Манджа – Рицарят на Фритюрника, ако щете. Името, умишлена каламбурна каша, напомня и за глад, и за безумие, и за смях, и за болка. И нищо в това не е случайно.
Целият дуел е внимателно режисирана буфонада. Отначало изглежда като просто заиграване с Дон Кихот. Но това би било твърде повърхностно. Истинската тема тук е колко лесно човек може да се изгуби в илюзията – особено когато реалността е станала прекалено болезнена, за да бъде понесена.
Рицарят на екраните, противникът на Дон Кикот, не е благороден дуелист. Той е гротескна машина, съставена от всевъзможни парчетии, телевизионни монитори и злоба – едно електронно огледало, което не отразява истина, а болка. Това, което то изпраща към Чарко, не е образ на герой, а на стар и счупен часовник, комуто липсва кукувичката.
И точно тогава се случва нещо необикновено. Ането – досега просто пътешественичка в този разглобен свят – излиза напред. Не с магия, не с меч, а с обич. Нейните думи – прости и истински – пробиват мрака на заблудата. Тя припомня на Чарко кой е той всъщност – не рицар, а обичан приятел. Единствен. Незаменим.
Безумието отстъпва. Машината се измъква засрамено. И за един кратък миг се разкрива истинската магия на тази история – не в трансформацията, а в признанието.