Полет с балон
Последна заплаха, бездната зее –
но пламъчето ѝ не е угаснало.
Това може и да не е краят.
Някъде още има надежда..
Лицето на господин Лапцев, и без това мъртвешки бледо, сега заприлича на тебеширена маска.
– Така значи – изсъска той. – Идиотче такова! Ако само знаеше с кого си имаш работа!
Той се протегна и натисна бутона на работната си маса. Мравешкият офицер се появи веднага.
– Пригответе балона! – заповяда кратко господин Лапцев. – И я овържете здраво, не искам да ми създаде неприятности горе във въздуха!
Ането се разтрепери. Какво означава това?
За много мислене не ѝ остана време. Само след миг от всички страни я сграбчиха яки щипци и тя се видя овързана като пощенски пакет.
– Така е добре – каза господин Лапцев след като се увери, че тя не може да помръдне и пръст. – А сега – към следващата част от сценария.
Той се пресегна и взе от масата дистанционното управление. Телевизионните екрани на стената отново просветнаха.
– Така-а-а – протегна се магьосникът доволно след като генераторът беше напълно открит. – Рибката вече е в мрежата, сега да подгреем тигана. Само след около час активността на вулкана ще започне да се повишава. Нашият генератор му влияе много стимулиращо.
Той щракна с дистанционното управление и на екрана се появи друга картина – огромен летателен балон с кош, около който се щураха множество мравки.
– Какво… какво сте намислили? – изхърка Ането с пресъхнало гърло.
– Не се преструвай на глупава – усмихна се накриво господин Лапцев. – Вече ти е ясно какво съм намислил, признай си. Ха, ха, ха, кого ще хвърлим днес в гърлото на вулкана?
– Престанете, престанете веднага! – запищя Ането като обезумяла. – Ще направя всичко, каквото поискате, ще работя, ще ви служа …
– Късно е, дете – тъжно поклати глава господин Лапцев. – По-рано трябваше да се сетиш за тия думи. Сега нищо не може да се върне обратно. Предаването вече е обявено …
Размисли върху сцената
⸻ ❦ ⸻
– ❦ –
Тази последна сцена от Червенокоска в пустинята на призраците е истински водовъртеж от напрежение, внезапни обрати и окончателен катарзис. Започва като пълно отчаяние – Ането е вързана, унизена, приготвена да бъде хвърлена в огъня като част от чудовищен спектакъл – но внезапно идва свободата. Ужасът се превръща в отпор: най-невероятният акт на колективна съпротива в трилогията.
Блестящото огледално нашествие на летящите мравки – отговорът, измислен от Голиат и Петър – превръща самото оръжие на злото в средство за спасение. Огледалото, за което се споменава в сцената, не изкривява реалността, а я разкрива. Силата на пропагандата е победена от силата на въображението.
И в това се крие най-дълбокият смисъл на сцената: героизмът тук не е дело на една личност, а на общност. Не магията, а доверието променя хода на събитията. Всички участват. Всички рискуват. Това не е приказка за Спасителя, а за взаимността.
Така финалът не е победа в класическия смисъл, а осъзнаване: злото беше измежду нас. И все пак, Ането оцелява. Нейната история, макар и временно открадната, отново ѝ принадлежи.