Skip to main content

Воденичката на Дядо Таралежко

Ането иска да помогне, но попада в сблъсък
между различни светове.
Там, откъдето идва тя, „хотлайн“
значи грижа – а тук звучи като обида.

Действително, пътеката скоро ги изведе до неголямо открито място на брега, където, гушната между няколко сенчести дървета, се кипреше малката бяла воденичка.

– Брей, че е хубава! – прехласна се Ането. – Като играчка.

Прочети повече

Размисли върху сцената

⸻ ❦ ⸻

– ❦ –

На пръв поглед сцената изглежда като почивка – тиха воденичка, приказен таралеж, градинка без поливане. Но под мъхестия покрив и народните дрехи се крие нещо по-дълбоко: сблъсък на езици, светове и разбирания.

Дядо Таралежко принадлежи на друг свят – свят, в който всичко се поправя на ръка, думите се подбират внимателно, а помощ се търси от съседи, не от сервизи. Колелото на воденичката е спряло. Той клати глава, пъшка, опитва да го поправи сам. И тогава пристига Ането – с модерни идеи, добро намерение и едно фатално изречение: „Обади се на хотлайна.“

Точно там историята заяжда.

Дядо Таралежко чува само края на тази фраза. И се обижда. За него тя не предлага помощ – а обида. Една дума, възприета погрешно, се превръща в стена вместо в мост. Ането говори от свят на услуги, телефони и гаранции. Дядото слуша от свят, в който хората поправят нещата сами или тихо страдат.

Тази малка неразбория казва много: думите не носят само смисъл – те носят история, навици, ритъм. Това, което за едни е нещо практично, за други звучи чуждо, дори обидно.

Но сцената не осмива никого. Ането не е глупава. Дядото не е твърдоглав. Просто не се разбират. И това си има своя чар.

По-важното е, че Ането не спори. Не настоява. Просто слуша. И за първи път виждаме как тя спира, замълчава и започва да размишлява.

Не всяка трудност тук ще се решава с натискане на бутон. Понякога ще трябва търпение. Или мълчание. Или просто – да не казваш „хотлайн“.

⸻ ❦ ⸻

– ❦ –

Участници в сцената