Тайнствените посетители
Беше само въпрос на време
някой отвъд екрана да проговори.
Но това не е вирус, нито пък мистерия –
това е глас, който търси дом.
Когато след няколко дни отново намери компютъра включен, Ането изобщо не се ядоса. За това просто не ѝ остана време, защото откъм екрана се перчеше голям надпис: „Не пипай клавиатурата!“.
В първия момент тя дори не се уплаши, макар че сърцето ѝ се разтупа лудешки. „Голиат, това е работа на Голиат непобедимия!“ мина през ума ѝ като светкавица. Пред очите ѝ за миг се изредиха всички картини от напрегнатия шахматен мач, който тя беше успяла да изравни срещу Голиат Непобедимия – най-мощният компютър в Гората на призраците. Е, не без помощ, но все пак беше успяла. Леле, каква страхотна изненада! Най-после! Най-после новина от Гората!
– Голиате, това ти ли си? – попита тя предпазливо и за всеки случай направи няколко крачки назад. – Ако си мислиш, че ще ме уплашиш, откажи се. Тия не ми минават, нали знаеш?
Компютърът не показа с нищо, че е бил впечатлен от хладнокръвната реч. Екранът за момент потъмня, после върху него бавно започна да се изписва нов надпис: „Не знам кой е Голиат. Аз съм Дан, инженер четвърта степен.“
– Ане, идваш ли най-после или да започвам без теб? – дочу се откъм кухнята нетърпеливият глас на Мама. – Изключвай вече компютъра, за днес игра достатъчно.
– Почакай, Дан или който и да си – прошепна Ането възбудено и изключи компютъра. – После пак ще си поговорим, на спокойствие.
Нещата обаче се оказаха не толкова прости. Когато след около половин час тя се завърна, трепереща от нетърпение, компютърът си остана ням, независимо от всичките ѝ усилия. Това я ядоса ужасно, но всички увещания, приятелски или не, отидоха напразно. Нищо не помагаше. Сигурно затова, когато в края на краищата тя си легна без да е разбрала нищо повече, в очите ѝ проблясваха гневни сълзи, горчиви и парещи както само гневните сълзи могат да бъдат.
Размисли върху сцената
⸻ ❦ ⸻
– ❦ –
Понякога най-малките създания носят в себе си най-големия смисъл. В тази очарователна и леко обезпокоителна сцена разбираме, че Ането несъзнателно е донесла в реалния свят шепа мравки от Мравазония. Сцената улавя характерния за книгата странен баланс между реализъм и фантазия – мравките не са вълшебни, но управляват компютъра на Ането с изумителна точност, под ръководството на някой си Инженер Дан – мравка от вида, който вече познаваме в лицето на Инженер Бен (който за жалост не се появява в тази книга). Идеята, че група мравки е окупирала клавиатурата, за да комуникира, е едновременно забавна и леко смущаваща. Кое дете не си е представяло, че машината му има таен живот?
Завръщането на Раничката е трогателен момент. Сцената, в която двете приятелки се разпознават чрез новата форма на комуникация, е написана с много нежност. Това бележи съживяването на магичната връзка с Гората, но заедно с това ни показва колко крехка е тя. Стъкленото кълбо, някога портал, сега е безполезно – черно, мълчаливо, далечно. И все пак сцената не ни потапя в отчаяние: тя загатва нов път, нова надежда, може би дори ново изобретение.
Това е началото на последната книга – не с гръм и трясък, а с едно пълзящо същество върху клавиатурата. Единият свят прошепва в ухото на другия.